Vítejte na stránkách tradičních limonád, moštů, cideru a pálenek z Rychnova nad Kněžnou

Rychnovský patriotismus

Rychnovský pivovar hrál již od svého založení významnou roli ve společenském a kulturním životě v Rychnově nad Kněžnou a jeho okolím. Nynější majitel na prvorepublikovou tradici navazuje nejen pořádáním pravidelných lidových slavností jako je Vítání jara, Loučení s létem a Adventní zastavení, ale také třeba vybudováním První podorlické pivní stezky či obnovením spolku Nedvědi sdružujícím příznivce našeho piva. Na všech těchto aktivitách se vedle pivovaru stejnou měrou podílí také Podorlická sodovkárna s.r.o.

Vítání jara a Loučení s létem

image

Každoroční tradiční lidové slavnosti pořádáne Podorlickou sodovkárnou s.r.o. ve spolupráci s Městských pororlickým pivovarem s.r.o. se těší veliké přízni všech Rychnováků i lidí z blízkého okolí. Pravidelně je navštěvuje na tisíc hostů. Během slavností čepujeme rychnovské pivo a prodáváme všechny výrobky naší sodovkárny za symbolickou cenu. K jídlu podáváme zabijačkové a staročeské speciality.

Vítání jara je již tradičně spojené se soutěží ve vaření kotlikového guláše, Loučení s létem pak provází pivní soutěže jako např. slalom s pivním sudem anebo ití piva na čas. K poslechu hrají oblíbené místní kapely, slavnosti jsou spojené také s představením nových produktů našich společností. Účastní se jich významní rychnovští rodáci. V roce 2013 jsme tak přivítali např. Jaroslava Weigela z Divadla Járy Cimrmana, který se v objektu sodovkárny narodil a během Vítání jara narazil první sud Kvadriana 14, jehož se stal kmotrem.

O termínech dalších Vítání jara a Loučení s létem vás informujeme v sekci Aktuality.

Spolek přátel

Již od svého založení byl Rychnovský pivovar stěžejním organizátorem kulturního života v regionu. První majitel Jan Mikš nejstarší spojit v roce 1915 své přátele a příznivce do spolku Nedvědi, který se pravidelně scházel nad rychnovským pivečkem, podílel se na výběru a přípravě piv  a pořádal řadu společenských událostí.

image image

Současný majitel pokračuje v prvorepublikové tradici a v roce 2009 založil spolek přátel rychnovského piva s názvem Nedvědi 2009. Jeho členové se pravidelně scházejí v klubovně v areálu pivovaru, podílejí se na výběru a přípravě nových druhů a receptů piv a degustují sortiment pivovaru. Vedle toho pořádají exkurze do ostatních pivovarů v okolí či přednášky pivovarských odborníků. Ve spolku se také setkávají sběratelé pivních etiket, lahví a propagačních materiálů. Členové spolku mohou v prostorách klubovny pořádat společenské oslavy.

Členem spolku se může stát jakýkoliv návštěvník spolku při první návštěvě, kdy vyplní přihlášku a zaplatí manipulační poplatek 50,- Kč. Při další návštěvě si pak vyzvedne průkazku. Více o aktivitách spolku ve fotogalerii.

První podorlická pivní stezka

Další významnou aktivitou rychnovského pivovaru je tvorba První podorlické pivní stezky, kterou vybudoval v roce 2013 spolu s Letoviskem Studánka. Tato naučná stezka je dlouhá přibližně pět kilometru a vede od areálu Rychnovského pivovaru přes Panskou Habrovou a lesopark Včelný až k hotelu Studánka. Letovisko Studánka je partnerem našeho pivovaru již z dob zakladatele Jana Mikše nejstaršího. Více o tomto krásném hotelu zde.

image

Stezka seznamuje s úžasnou historií obou významných rychnovských míst, tradicemi při vaření piva v regionu, pověstmi a příběhy opředeným lesem Včelným, s faunou, florou a geologickými zajímavostmi z oblasti. Pivní stezka je díky své poloze, okolnímu prostředí a dobrému zázemí vhodná pro pěší procházky a cykloturistiku.

Po celé cestě se nacházejí odpočívadla a zastávky s informačními tabulemi, jimž vtiskla svojí grafickou podobu významná regionální výtvarnice Jarmila Haldová ze Sedloňova. Stezka vás provede také Ivanskou skálou a Ivanským jezerem s vodníkem Kristiánkem, či kolem soutoku Javornického potoka a řeky Kněžny.

image

V létě 2016 jsme navíc ve spolupráci s pivovarem Dobruška, pivovarem v Potštejně a Letoviskem Studánky otevřeli Pivní podorlickou cyklostezku. Cyklostezka má téměř sto kilomětrů a vede po místních zpevněných a částečně nezpevněných komunikacích.

Na celé cyklostezce jsou umístěny informační tabule seznamující cyklisty s významnými místy a udáostmi Rychnova, Dobrušky, Potštejna, Solnice, Vamberka a Doudleb nad Orlicí. K cyklostezce jsme vydali mapku, do které si můžete v pivovarech nechat dát památeční razítko a zasoutěžit si o milé ceny. Tak neváhejte, nasedněte na kolo a vychutnejte si to nejlepší z Podorlicka.

Geocaching

U příležitosti stého výročí vaření piva v našem pivovaru jsme založili schránku s názvem Rychnovský pivovar. Cesta ke schránce začíná malým kvízem zaměřeným na pivovar a pokračuje dvěma zastaveními. Pro první nálezce jsme do schránky připravili několik menších předmětů s tematikou rychnovského pivovaru.