Exkurze v pěstitelské palírně

Rádi bychom Vás pozvali na exkurzi do naší pěstitelské palírny, kterou jsme vybudovali v roce 2002. Zařízení máme od firmy Destila Brno, jedná se o to nejmenší zařízení, které vyrábějí. Má rektifikační kolonu díky níž je pálenka hotová na jedno pálení.

Prohlédněte si vznik kvalitní pálenky

Během exkurze Vám ukážeme celý postup pálení, které začíná v surovinovém kotli a pokračuje přestupníkem, deflegmátorem, rektifikační kolonou až do katalyzátoru. Kotel má objem 150 l a při dobrém kvasu se vyrobí cca 12 – 15 l 50% pálenky.

Kvas se nasaje vývěvou do předehříváku kvasu a následně se spustí do surovinového kotle, zapne se míchadlo a zapálí se hořák. 1. Destilují nižší alkoholy, následně při teplotě 68°C methyl alkohol, který se odpouští do nádoby na výpalky. Potom začne destilovat ethyl alkohol při teplotě 78°C a to je to, co nás zajímá. Při nahřátí rektifikační kolony na nastavenou teplotu se kolona ochladí a páry ethyl alkoholu zkondenzují a vrátí se zpět do kotle. Proti nim stoupají páry, které se tímto zpětným tokem čistí a to je princip rektifikace (zpětného toku). Páry dále postupují do chladiče a přes epruvetu do kontrolního lihového měřidla. Toto zařízení je vlastně chytrý průtokoměr, který Vám ukáže nejenom počet proteklých litrů, ale z každého litru si i odebere vzorek, který se ukládá uvnitř.

Jedno pálení trvá 2,5 hodiny. Potom se destilát naředí na 50%, nechá se zestařit v ultrazvukové stařičce a stočí se do lahví. Za jednu sezónu se může vypálit 60 litrů 50% pálenky na domácnost. Vzhledem k tomu, že máme i statut ovocného lihovaru, tak můžeme vyrábět destilát i pro obchodní síť.

Během exkurze Vás provedeme celým procesem pálení a výrobou moštů. Na závěr pro Vás máme samozřejmě nachystanou ochutnávku jednotlivých druhů pálenek a studené občerstvení. Exkurze je vhodná také jako spěstření obchodních jednání či teambuildingů.

Objednání na exkurzi telefonicky u pana Petra Sodomky +420 605 085 386 nebo na e-mailu pivnisenk.rk@seznam.cz

Exkurze v Podorlické sodovkárně